BENETTON & NIKE & NYÍL

BENETTON & NIKE & NYÍL

četrtek, 22. april 2010

KO V HIŠO PRIDE MLADIČEK

Ko pripeljemo mladička domov je simpatičen majhen, radoveden. Potrebno je vedeti, da stvari, ki se nam zdaj zdijo srčkane, lahko kasneje postanejo moteče. Grizljanje vsega mogočega, skakanje po ljudeh, lajanje na sosedovo kuro itd… Dobro je treba premisliti kaj je res srčkano, kaj pa lahko, ko bo kuža odrasel in po možnosti še velik preraste v nezaželeno vedenje. Takoje treba takšna vedenja takoj preprečevati in tega, kar predvidevamo, da se nam kasneje ne bo zdelo več srčkano mladiču ne smemo pustiti. Seveda se moramo sami odločiti, kje mu bomo postavili meje. Če se odločimo, da lahko gre na kavč mu to pač pustimo, če pa ne, mu tega ne smemo pustiti že v štartu.

KUŽA IN BOKS

Ker je kuža radoveden, poln energije, menja zobe, se bo najverjetneje lotil žvečenja. V najboljšem primeru bo zgrizel veliko svojih igrač, vendar ste lahko prepričani, da se bo lotil tudi česa vašega. Najlažje preprečevanje tega je, da kužka enostavno navadite na boks in ga v času vaše odsotnosti zaprete. V boksu mu pustite igračko ali dve za žvečenje. Za preprečevanje uničevanja stanovanja pa lahko kužka zaprete tudi v prostor, kjer ima najmanj možnosti uničevanja, kopalnico ali predsobo. Boks pomaga tudi pri navajanju v sobno čistočo. Ker mladiček še ne zdrži celo noč, ne da bi lulal, ali morda tudi ponoči pohajal naokrog in žvečil daljince in podobno je najbolje, da je tudi ponoči zaprt. Poleg tega se kuža,ko se enkrat navadi na boks tam počuti varno in ga lahko vzamete s seboj kamorkoli, na počitnice, izlet,… Ko je kuža utrujen si sam poišče zavetje boksa in se tam v miru spočije. Prav tako pa ga lahko, kot doma zaprete v boks tudi v apartmaju na morju in greste ven, ne da bi vas skrbelo, da bi tam povzročil kakšno škodo. Pa še stres bo zanj manjši, ker ne bo v neznanem okolju, ampak v svojem boksu. In tudi dovoljenje za letovanje s psom si boste pridobili lažje, če boste pojasnili, da ima kuža navado spati v boksu itd. Tudi vožnja v avtomobilu je v boksu varnejša in vaš avto ostane nekoliko bolj čist.

Kako kužka navadimo Na boks? Zaprete ga notri in ignorirate njegovo pritoževanje. To je hudo, vendar v končni fazi prinese preprostejše življenje s psom. Kužka spustite iz boksa šele, ko se umiri. Večina se pritožuje a se hitro navadijo. Naj poudarim, da ko se enkrat navadijo na boks je tudi njim prijetno, da se lahko »skrijejo« vanj in si odpočijejo, kjerkoli so z vami.

SOBNA ČISTOČA

Mlad kuža lula pogosto, navadno skoraj takoj po jedi in igri in spanju. Ne zna in ne more še držati urina. Naša naloga je, da predvidimo kdaj bo lulal in ga pred tem odnesemo ven, da to opravi tam. To dejanje pohvalimo. Če mu uide in se polula doma mu ne tlačimo gobčka v lužico in podobno. Lužico samo pobrišemo in dejanje popolnoma ignoriramo. Če je kuža sam doma osem ur ga navadimo, da ima v stanovanju prostor, kjer lahko v tem času lula. Ko je sama doma moja mala Nike je zaprta v večjo kletko, kjer ima dekico, na kateri lahko leži, poleg nje pa papir, kamor lahko lula.
Kuža je načeloma precej čista žival, zato nerada lula v svojem prostoru. Zato je smiselno kužka tudi ponoči zapreti, ko ga bo tiščalo bo jokal, tako ga bomo lahko odnesli ven in ne bo lulal po stanovanju.

ODPOKLIC


Kužka učimo odpoklica takoj, ko ga pripeljemo domov. Začnemo v stanovanju. Postavimo se na en konec stanovanja, ga pokličemo in nagradimo. Ker doma ni veliko motečih dejavnikov, se bo večinoma odzval. Zunaj kličemo kužka, ko vemo, da bo prišel, se pravi, ko nekako imamo njegovo pozornost. Ko je malo stran ampak nas gleda. Ko priteče ga nagradimo, s priboljškom, pohvalo, igro, najbolje vsakič kaj drugega, da ne bo vedel kaj pričakovati, bo pa vedel, da se vedno splača priti k nam. Kužki ločijo stopnjo pohvale, zato moramo biti toliko boljnavdušeni kolikor hitreje se naš kuža odziva na naš klic. Ko vidimo, da se kuža ne bo odzval na klic ga ne kličemo. Če se je zaigral, nas najverjetneje ne bo slišal, zato gremo raje ponj. Psi se učijo s ponavljanji in pogojevanji, če ga bomo klicali in klicali, on pa nas bo lahko ignoriral in se še kar igral ga bomo učili samo to, da lahko naš klic ignorira.

VAJE SEDI,PROSTOR,…


Vse vaje učimo na podoben način. Večina začne z vajami sedi in prostor. Učimo brez prisile, brez potiskanja psa v položaj. Vajo sedi učimo tako, da vzamemo priboljšek, ga damo nad pasjo glavo in ga s tem zvabimo v položaj sedi. Ko se kuža usede dodamo ukaz sedi in kužka nagradimo. Ne ukazujemo mu vnaprej, dokler ne pozna povelja. Vajo prostor učimo tako, da damo roko s priboljškom na tla in zvabimo psa v ležeči položaj, ko se kuža uleže rečemo ukaz lezi, prostor, karkoli bomo pač uporabljali in kužka nagradimo. Spet, ne ukazujemo vnaprej, dokler kuža ne pozna ukaza.

Obe vaji lahko učimo tako da se usedemo nekje blizu kužka, oboroženi s priboljški in čakamo, da se kuža uleže ali usede sam od sebe, ko to stori podamo povelje in ga nagradimo. (učenje primerno za učenje s klikerjem, vendar pri teh dveh vajah lahko delamo tudi brez klikerja, več o tem in še čem
lahko preberete tukaj ).

Takole na hitro nekaj podatkov, ko mladiček pride domov. Najbolje pa je, da čim hitreje poiščete primerno pasjo šolo. Seveda priporočam KD Ilirija,morda KD Ljubljana, obe delata po principu šolanja s pozitivno motivacijo. O ostalih šolah se pozanimajte sami, ker z njimi nimam izkušenj, tako jih ne morem priporočiti.

Ni komentarjev:

Objavite komentar